Spíte špatně? Zkuste 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku

1. Modré světlo vám „vypíná spánek“
Obrazovky mobilních telefonů, počítačů a televizí vyzařují modré světlo, které snižuje produkci melatoninu – hormonu nezbytného pro kvalitní usínání. Výsledkem je, že se hlava nedokáže uklidnit a tělo zůstává ve stavu bdělosti. Co dělat jinak?
-
Hodinu před spaním odložte telefon a zaklapněte notebook.
-
Vyměňte televizi za čtení knihy.
-
Podpořte večerní klidovou rutinu doplňkem stravy H2 Brain®, který obsahuje taurin a vitamíny skupiny B přispívající k normální činnosti nervové soustavy.
2. Rozhozený rytmus narušuje rovnováhu
Lidský organismus je naladěn na střídání dne a noci. Možná jste slyšeli o cirkadiánním rytmu. Přesně o ten jde. A Pokud tento rytmus narušujeme nepravidelným usínáním, noční aktivitou nebo nepravidelným režimem, tělo i mysl ztrácí schopnost se regenerovat.
Postupně si naštěstí můžete tento rytmus opět vyladit tak, aby i váš spánek stál opravdu za to. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, omezte práci večer a nechte tělo navodit pocit klidu. Nebo třeba zkuste pravidelně před večerními hodinami zlehka cvičit.
3. Učte se přirozeně vypnout
I když je tělo unavené, hlava může stále zpracovávat podněty, myšlenky a stres. Takový stav je typický pro přetížený nervový systém. Bez jeho zklidnění nelze dosáhnout hlubší fáze spánku.
Vytvořte si proto prostor pro večerní zklidnění – mentální i fyzické. Zarelaxujte třeba:
- u knihy nebo jen tak s vědomým dýcháním, při kterém se budete soustředit na nádech a výdech.
- Pomoci může krátká procházka, hudba,
- ale i dodržování vyvážené stravy a pravidelného pitného režimu s nadstandardem v podobě vodíkové vody.
Budík a telefon – kombinace, která může představovat hrozbu vašemu spánku. S každou uplynulou minutou totiž nervozita roste. Nekontrolujte čas a zkust raději usínat bez mobilu v dosahu.
4. Bez hlubokého spánku chybí regenerace
Možná spíte dlouho, ale ráno se přesto cítíte unavení. Důvodem může být nedostatek hlubokého spánku – tedy fáze, kdy dochází k opravě buněk, obnově mozku i fyzické regeneraci.
Naučte se do této hluboké fáze postupně pronikat. Udržujte v ložnici ticho, tmu a ideální teplotu, choďte spát bez rušivých podnětů a vyhněte se těžkým jídlům a kofeinu před spaním.
5. Spánek potřebuje celodenní péči
Kvalitní spánek nezačíná večer – začíná už ráno. Záleží na tom, jak během dne pracuje váš mozek, jak je zatížený, čím je vyživován a jak dokáže přejít z aktivity do klidu. Proto nestačí řešit jen usínání. Důležitý je celodenní přístup:
-
Dodržujte pravidelný denní režim a vyhýbejte se stresu. Ráno začněte suplementací s vyváženou dávkou vitamínů a minerálů.
-
Dopřejte si dostatek denního světla a fyzické aktivity.
-
Večer se vyhněte stimulujícím látkám a vytvořte si klidné prostředí pro spánek.
Pohyb ve spojení s kvalitní stravou může vést k celkové pohodě a lepšímu spánku na pravidelné bázi.
Spánek je základem fyzické i mentální výkonnosti. Aby byl skutečně obnovující, potřebuje podporu – režim, klidové podmínky a vyživený nervový systém. Pravidelný životní rytmus v kombinaci s chytrým doplňkem stravy, jakým je H2 Brain®, může být klíčem ke změně. Zkuste ho třeba i ve výhodných kúrách pro posílení pravidelnosti režimu.