Jak si udržet zdravý zrak a čemu se vyhýbat
30.10. 2023
Oči jsou orgán zajišťující jeden z nejdůležitějších smyslů, a to je zrak. Až 80 % informací přijímáme za pomocí zraku. A proto je důležité svůj zrak chránit a pečovat o něj. Kvalita zraku může být podmíněna genetikou, množstvím přijímaných vitamínů ve stravě a v neposlední řadě odpočinkem.
Co a jaký má vliv na náš zrak?
Působení modrého světla
Trávíte hodně času u monitoru, televizních obrazovek či scrollováním sociálních sítí na telefonu? Možná vás bude zajímat, že veškeré tyto spotřebiče vyzařují modré světlo. To způsobuje blokování produkce melatoninu, jehož přirozená produkce roste ve večerních hodinách. Důsledkem nedostatku melatoninu můžeme nepříznivě ovlivňovat spánek a regeneraci. To platí i o našich očích. Koukáním do obrazovek se oko rychleji opotřebovává a ve večerních hodinách, kdy je pro lidský organismus vhodné míru osvětlení snižovat, bychom měli oči šetřit a nepřetěžovat je zářením modrého světla. Poděkují vám nejen vaše oči, ale i celý organismus a lépe se vyspíte. V případě, že vám okolnosti nedovolí modré světlo omezit, můžete si pořídit například brýle se speciálním filtrem, který umí blokovat modré světlo.
Vitamíny a minerály
Nejen naše tělo, ale i oči ocení kvalitní stravu bohatou na vitamíny a minerály. Pro zdraví očí se pak doporučují antioxidanty jako je vitamín C, A, E a B2. Vitamín C najdeme například v šípcích, kde se uvádí na 100 g až 750 mg. Vitamín A (konkrétně Lutein) pak najdeme v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta. Vitamín E a B2 se hojně nachází v oříšcích, mléce a sóji. Při užívání syntetických vitamínů A, D, E a K je důležité dbát na užívání s jídlem, protože se jedná o vitamíny, které se rozpouští v tucích, takže je nestačí zapít sklenicí vody.
Ochrana před sluncem
Ačkoliv je slunce velice důležité pro život na zemi, musíme brát v úvahu i jeho škodlivost. Sluneční záření může poškodit sítnici, a dokonce se uvádí do souvislosti se vznikem šedého zákalu. Před sluníčkem bychom se měli chránit nejen v letních měsících, ale i během podzimu a jara, kdy je slunce nízko a v zimě se zase odráží od sněhem pokryté krajiny. Vhodné jsou sluneční brýle s vysokým UV filtrem a pokrývky hlavy pro zastínění obličeje.
Kvalitní spánek
Pro odpočinek našich očí je důležité, aby byl spánek kvalitní a pokud možno v co největší tmě. U zdravého jedince trvá přibližně 25 minut, než se oko adaptuje na podmínky ve tmě a začne vnímat ostře a plně předměty okolo sebe. Před spaním je vhodné dbát na omezení světelných faktorů jako jsou smartphony, televize a počítače. Existují studie, které dokazují, že technika a její záření zpomaluje přirozené procesy v lidském těle, a to zabraňuje kvalitnímu odpočinku. Dále je vhodné místnost, kde spíme zatemnit co to jen jde, aby do pokoje nepronikalo světlo z pouličního osvětlení.
Pomůcky a přístroje na oči
Pokud svým očím a zraku chcete dopřát opravdový odpočinek, můžete vyzkoušet například chladící nebo výživné masky na okolí očí, které dokážou očím a očnímu okolí ulevit, vyživit pokožku a pomoci při regeneraci. Dále existují pomůcky a nástroje, které dokážou podporovat zdraví očí a udržovat kvalitní zrak. Takovým přístrojem jsou i masážní brýle, které produkují Molekulární Vodík®. Brýle jsou vybaveny nádobkou na vodu, ve které probíhá sycení Molekulárním vodíkem®, ten je pak vypouštěn jako plyn do prostoru v brýlích, kde příznivě působí na oči a jejich okolí a napomáhá regeneraci a hydrataci suchého oka. Brýle jsou vybaveny masáží, kterou si lze zvolit buď teplou, nebo chladnou podle potřeby a symptomů. Molekulární Vodík® je známý pro své regenerační schopnosti, dále funguje jako silný antioxidant a napomáhá hydrataci. Masážní brýle se hodí pro všechny, kteří pracují u monitoru, tráví hodně času na slunci nebo trpí na syndrom suchosti oka. Jsou vhodnou pomůckou pro odpočinek a relaxaci. Molekulární Vodík® podporuje prokrvení okolí očí, snižuje tmavé kruhy a suché linky. Mimo jiné existují studie potvrzující blahodárný účinek pro prevenci dětské pseudomyopie (únavy očí).
Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.