Důležitost hořčíku pro lidský organismus
Důležitost hořčíku pro lidský organismus
27.11. 2023
Hořčík je velice žádaným a zároveň poměrně cenově dostupným doplňkem stravy. Doporučovaný mnoha odborníky a také podílející se na mnoha funkcích v těle. Některé zdroje uvádí až 600 funkcí, na kterých se hořčík v těle podílí. Nedostatek tohoto minerálu trápí až 50 % populace a určit jeho správnou hladinu bývá často obtížné, protože výskyt hořčíku v krvi je pouze 1 %. Zda nám chybí hořčík v kostech a svalech z krevních testů tedy nezjistíme. Hořčík je stavební prvek našich kostí a svalů. Je důležitý pro fungování buněk a mnoha organických přenosů v těle. Pokud patříme k těm, co se více hýbou nebo jsou ve stresově náročnějších situacích, můžeme hořčíku spotřebovat až dvojnásobek. Jeho nedostatek se pak může projevit mnoha nepříjemnými způsoby jako je únava, podrážděnost, snížená pozornost nebo pomalejší regenerace. Mnoho studií dokazuje, že přítomnost dostatečné hladiny hořčíku má blahodárný vliv na naše zdraví a působí preventivně proti mnoha nemocem. Pokud se rozhodneme z nějakého důvodu hořčík doplňovat, neměli bychom to přehánět. Vysoké dávky mohou zatěžovat ledviny a také působit projímavě. Pokud má tělo hořčíku dostatek, snaží se ho z těla dostat pryč a tím je tělo zbytečně zatěžováno.
Účinky hořčíku
· Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze - hořčík je žádoucí pro svůj elektrický náboj, díky kterému v těle probíhají přenosy látek mezi buňkami.
· Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu-hořčík přispívá k přeměně látek.
· Podporuje činnost nervové soustavy
· Podporuje zdravou činnost svalů
· Napomáhá syntéze bílkovin
· Přispívá normální psychické činnosti
· Podílí se na zdraví kostí a zubů
· Napomáhá v procesu dělení buněk
Přirozený výskyt hořčíku
Pokud jsme zdraví, jíme vše a náš jídelníček obsahuje pestrou, vyváženou a kvalitní stravu, nedostatku hořčíku bychom se neměli obávat. Na pozoru bychom se měli mít, pokud máme často chuť na čokoládu, právě kakao obsahuje velké množství hořčíku. Častá mlsná na čokoládu tak může znamenat potřebu doplnit hořčík. Dalšími potravinami bohatými na hořčík jsou také oříšky a luštěniny.
Kdo je ohrožen nedostatkem hořčíku?
Studenti, pracovně vytížení lidé, sportovci.
Příznaky nedostatku hořčíku
Nedostatek hořčíku se prvně dostavuje jako tiché příznaky, které ze začátku nemusí vypadat vůbec podezřele, nicméně postupem času mohou mít horší dopad na kvalitu zdraví. Deficit hořčíku se může prvně projevit bolestmi hlavy, únavou, svalovou křečí, nevolnostmi, zhoršenou regenerací, lámavostí nehtů, vlasů a suchostí kůže. Pokud máme přísun hořčíku dlouhodobě omezený a tělo ho nemá dostatek, můžou prvotní příznaky přejít například v osteoporózu (řídnutí kostí).
Káva, cukr stres a alkohol
Pokud hodujete sladkostem, kávě a alkoholu, mějte se na pozoru. Vaše tělo spotřebovává až dvojnásobek hořčíku. To stejné platí i pro kouření a stres. Káva a alkohol brání vstřebání hořčíku, a to vede k jeho nedostatku v těle.
Dávkování hořčíku
Hořčík je dobře rozpustný ve vodě a tělo jeho přebytek umí vyloučit. Proto je nesmysl užívat zbytečně vysoké dávky. Místo toho, abychom tělu pomohli, jen zatížíme ledviny a trávicí trakt. Ve vysokých dávkách působí projímavě a může způsobit nevolnost. Dle norem se uvádí, že by zdravý člověk měl přijmout 375 mg denně. Nejlépe se hořčík vstřebává z přirozených potravin jako jsou například kakaové boby. Jiný případ je hořčík v aktivních lépe vstřebatelných formách. Jednou z těchto forem je magnesium citrát se vstřebatelností 80-90 % oproti běžné formě hořčíku (oxid hořečnatý), který se vstřebává pouze ve 4 %. Forma hořčíku citrátu je obsažena například ve vyváženém doplňku stravy ALKALINE v kombinaci s vápníkem taktéž ve formě citrátu.
Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.