Jaro udeřilo silou léta! To znamená jen jedno – více času stráveného venku a větší síla sluníčka. Jeho paprsky mohou dát zabrat naší pokožce a vyšší teplota z nás dokáže rychleji dostat vodu. Mrkněte na naše tipy, aby na vás dehydratace jen tak nedosáhla. 

Průměrná žena by měla denně vypít zhruba 2,7 litrů vody, u mužů je to pak 3,7 litrů. 20 % tekutin přitom dokážeme za den získat ze stravy. 

Dosáhnout na takové množství? To se během hektičtějšího dne může jevit nereálně. Naštěstí existuje několik zlepšováku, které vám ke správné hydrataci pomohou i v dobách, kdy není čas na vaší straně.   

1. Nastartujte den s ovesnou kaší 

Vločky? Ranní klasika! Nejen, že vyvážená kombinace vlákniny a komplexních sacharidů zažene hlad, je taky velmi bohatá na vodu.

Vločky totiž během vaření dokáží absorbovat velké množství vody či mléka. Přidejte navíc chia semínka, které skvěle pohltí další tekutiny – až desetinásobek své váhy – a začněte den s vyváženou porcí živin i vody.


V teplejších dnech si můžete připravit vločky večer. Přes noc v lednici vychladnou. Ráno si je můžete užít jako lehkou a osvěžující snídani. 

2. Začleňte stravu s vysokým podílem vody

Vodu můžete doplnit i rychlou svačinou se zeleninou a ovocem. Vyměňte je za sladké tyčinky, slané chipsy nebo sušenky, které běžně obsahují jen 9 % vody.

Některé druhy ovoce a zeleniny mohou oproti tomu obsahovat více než 90 % vody. Patří mezi ně: 

  • salátová okurka s 96 %,
  • rajčata, která jsou také bohatá na vitamin C a A
  • nebo třeba pomeranče s 88% podílem tekutiny. 

3. Zkuste elektrolyty

Elektrolyty jsou minerály rozpustné ve vodě s elektrickým nábojem. Tyto částice odpovídají za některé z důležitých funkcí těla, jako je aktivita svalů, srdce nebo správná dodávka tekutin do všech částí organismu.

Elektrolyty přímou hydrataci neposkytují. Nepřímo ji ale dokáží urychlit. Zodpovídají totiž za usměrňování tekutin a živin: tak, aby se dostaly do částí těla a buněk, které to potřebují nejvíce.

Mezi bohaté zdroje elektrolytů patří potraviny s minerály:

  • Ovoce bohaté na draslík, jako je banán,
  • mléčné produkty, které obsahují vápník
  • nebo semínka a ořechy s obsahem hořčíku.

Při vyšších fyzických zátěžích můžete sáhnout po iontových nápojích, které se postarají o vysoký přísun elektrolytů.  

4. Dejte na Molekulární Vodík®

Z pohodlí domova si dnes už můžete vytvářet i vodíkovou vodu, se kterou snadno překročíte hranice běžné hydratace. 

Studie totiž naznačují, že voda obohacená o Molekulární Vodík® prospívá několika funkcím organismu, které sousiví s optimální hydratací

  • Slouží jako silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály. Zmírněním oxidačního stresu dokáže Molekulární Vodík® zdokonalit hydrataci buněk.
  • Podporuje energetický metabolismus, který se podílí na správném rozdělování přísunu vody do těla.
  • Zmírňuje záněty, které mohou postihovat správnou rovnováhu elektrolytů a tekutin. Protizánětlivé účinky Molekulárního Vodíku® tak mohou mít podíl na udržování správného poměr tekutin v těle.

Pitím vodíkové vody můžete přispět ke zdokonalení celkové regenerace, ale i k posílení účinků vašich léčiv a doplňků stravy. Zařaďte ji do vaší kažodenní rutiny a buďte si jisti, že si udržíte dostatečný příjem pitného režimu. 

Zdroje:

[1] Tian Yan , Zhang Yafang , Wang Yu , Chen Yunxi , Fan Weiping , Zhou Jianjun , Qiao Jing , Wei Youzhen. Hydrogen, a Novel Therapeutic Molecule, Regulates Oxidative Stress, Inflammation, and Apoptosis. Frontiers in Physiology 12 (2021). https://www.frontiersin.org/journals/physiology/articles/10.3389/fphys.2021.789507

[2]  Kamimura N, Nishimaki K, Ohsawa I, Ohta S. Molecular hydrogen improves obesity and diabetes by inducing hepatic FGF21 and stimulating energy metabolism in db/db mice. Obesity (Silver Spring). 2011 Jul;19(7):1396-403. doi: 10.1038/oby.2011.6. Epub 2011 Feb 3. PMID: 21293445.

[3]  Sim, M., Kim, CS., Shon, WJ. et al. Hydrogen-rich water reduces inflammatory responses and prevents apoptosis of peripheral blood cells in healthy adults: a randomized, double-blind, controlled trial. Sci Rep 10, 12130 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-68930-2